Staranje psov 2. del – kronična bolezen ledvic pri psih

Avtor članka: Urška Petek

Ledvice so parni organ, ki imajo v organizmu predvsem vlogo odstranjevanja škodljivih oz. odpadnih snovi, regulirajo koncentracijo določenih mineralov, kot so kalij, natrij, kalcij … uravnavajo krvni tlak, vzdržujejo ustrezno kislo-bazično ravnovesje v krvi, odstranjujejo odvečno tekočino v obliki urina in pomagajo pri tvorbi rdečih krvnih celic, eritrocitov. 

Kronična ledvična bolezen je posledica funkcionalnih ali strukturnih sprememb v eni ali obeh ledvicah, ki trajajo več kot tri mesece. Je najpogostejša bolezen ledvic pri psih, po podatkih iz raziskav je prisotna pri 7 % psov. Kronična ledvična bolezen se pojavlja predvsem pri starejših psih, ko se ledvično tkivo ”iztroši” oz. poškoduje, da ledvice ne zmorejo več normalno opravljati svojih funkcij.

Ko je poškodovanega več kot 66 % tkiva, se pojavi prvi klinični znak, povečano pitje in povečano uriniranje. Zato lahko traja več mesecev, celo let, ko ledvice počasi pešajo, vendar pri psu ne opazimo nobenih težav. Potem pa kar naenkrat …

Ledvice lahko zelo dolgo kompenzirajo izgubo normalnega tkiva in opravljajo svoje naloge brez težav.

Vzroki za pojav ledvične bolezni, so različni:

starostna degeneracija,
prirojene bolezni (samo ena razvita ledvica, manjši ledvici, policistična ledvica),
bakterijske okužbe (leptospiroza, pielonefritis (okužba ledvic), glomerulonefritis (okužba glomerulov, dela ledvic, ki filtrirajo kri)),
ledvični kamni,
limfom,
zastrupitve (protibolečinska zdravila, namenjena za človeško uporabo, grozdje/rozine, tekočina ”antifriz” …).

Kakšni so klinični znaki kronične bolezni ledvic?

Naročniška vsebina

Vas zanima celoten prispevek? Prijavite se v portal oziroma postanite ŌKAMI naročnik.